DÁRCOVSTÍ KOSTNÍ DŘENĚ

MARTIN BÖHMER
Na chvilku se zastavte a představte si, že právě teď je tam někde venku člověk, kterému lékař sdělil jednu z nejhorších zpráv v životě: “Máte leukémii a moc času vám nezbývá.”

Tu beznaděj a zoufalství bych nepřál zažít nikomu. A je ještě větší ve fázi, kdy vaší jedinou a poslední možností je transplantace kostní dřeně. Když se takový pacient dozví, že se pro něj našel vhodný dárce, je to jako … ty pocity prostě slovy nejde popsat. Naděje, to je asi to nejvýstižnější slovo.

Co udělat proto, abyste tuto naději mohli darovat a někomu zachránili život?
1

ZÁKLADNÍ PODMÍNKA

Základní podmínkou pro vstup do registru je věk 18 - 35 let (v některých případech se do registru lze dostat do věku 40ti let) a perfektní zdravotní stav.
2

REGISTRACE

Primárním krokem je registrace. Nejlepší je zavolat do jednoho z registračních center v ČR v blízkosti vašeho bydliště a domluvit si termín. Vyplníte dotazník o zdravotním stavu a vezmou vám pouze jednu ampulku krve. Nebo stěrem z dutiny ústní na náborových akcích Českého registru dárců kostní dřeně.
3

ČEKÁNÍ

Po zařazení do registru už jen čekáte na příjemce. Najít shodu ale není jednoduché, může to trvat týdny, měsíce, roky nebo se také nemusíte shodovat s nikým.
4

OVĚŘENÍ

Pokud pro někoho budete vhodným dárcem, kontaktují vás z registru a ověří si skutečnost, že vaše přesvědčení zachránit někomu život stále trvá.
5

ODBĚR KOSTNÍ DŘENĚ

Vlastní odběr kostní dřeně se provádí dvěma způsoby, každý z nich má svoje výhody i nevýhody a každý z nich znamená určitý časový diskomfort:

Odběr krvetvorných buněk na separátoru
- odběr se provádí z periferní krve, tj. odběrem ze žíly
- 5 dní před odběrem je potřeba si pravidelně píchat injekce přípravku Zarzio, které naboostují tvorbu a vyplaví krvetvorné buňky do periferní krve
- z jedné loketní žíly jde krev do separátoru, zde se posbírají krvetvorné buňky a do druhé loketní žíly se krev vrací zpátky do krevního oběhu
- odběr trvá přibližně 4 hodiny, po celou dobu musíte sedět na místě bez možnosti kamkoliv odejít (včetně WC apod.)
- po 2-3 hodinách po zákroku můžete jít domů
- z injekcí Zarzio mohou bolet klouby a svaly

Odběr kostní dřeně
- odběr se provádí z pánevní kosti v celkové narkóze
- zákrok trvá cca 1 hodinu - doba hospitalizace trvá 3 dny
- v narkóze nic necítíte, ale můžete po ní mít nežádoucí účinky
- po odběru z pánve bolí záda, jako byste spadli na led
6

ZÁCHRANA ŽIVOTA

Stanete se pro někoho hrdinou, právě jste mu totiž zachránili život. Jaký je to pocit, zjistíte pouze vy osobně, ale garantuji vám, že bude k nezaplacení. Je kromě stvoření života ještě lepší pocit než jeho záchrana?